„Tańcowała igła z nitką”

„Tańcowała igła z nitką” to tytuł projektu, na którego realizację Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 w wysokości 61 000 złotych. Podczas dwutygodniowych warsztatów sześcioro mieszkańców województwa podlaskiego nauczyło się szyć stroje ludowe.

Logotypy

Uczestnicy projektu zajmowali się nadbużańską odmianą ludowego stroju podlaskiego, noszoną dawniej na ternach ciągnących się wzdłuż brzegu rzeki Bug, od miejscowości Dołhobrody na południu, po wieś Hołowczyce na północy. Charakterystyczny element tego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego, to lniana koszula, której ozdobą są perebory – ornament tkacki naszyty na kołnierzyku i rękawach. Mężczyźni z nadbużańskich trenów Podlasia nosili też kamizele i lniane spodnie, kobiety – spódnice z samodziału w barwne pasy, pasiaste zapaski i gorsety zdobione haftem lub zestawem guziczków.

Zanim uczestnicy projektu „Tańcowała igła z nitką” zabrali się do szycia, czekała ich solidna porcja wiedzy na temat folkloru Podlasia. Zdobyli ją podczas wykładów oraz wyjazdów studyjnych do Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

Warsztaty krawieckie trwały 10 dni. Na każdy element stroju nadbużańskiego uczestnicy poświęcili, w zależności od stopnia skomplikowania, jeden albo dwa dni. Każdy z nich samodzielnie wykonał wykroje i uszył strój.

Zwieńczeniem projektu była wystawa efektów pracy uczestników. Stroje zaś, już na zawsze pozostaną w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, skąd zespoły ludowe czy grupy teatralne będą je mogły nieodpłatnie wypożyczać.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.