„Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu”

„Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu” to projekt Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020, Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, Działania 8.3. Ochrona dziedzictwa kulturowego.

Logotypy

Cel projektu : zwiększenie poziomu zachowania i wykorzystania zasobów dziedzictwa kulturowego Białostockiego Muzeum Wsi poprzez jego rozbudowę, co wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt realizowany w latach 2017-2018 zakłada:

1. Wymianę czterech dachów gontowych na zabytkowych obiektach:
– Stodoła z Karczmiska, l. 20. XX wieku
– Spichlerz z Karczmiska, ok. 1920 r.
– Stodoła z (Korycin) Wdowina, l. 20. XX wieku
– Spichlerz z Gąsówki Starej, koniec XIX wieku

2. Postawienie stodoły z Redut, ok. 1870 r.

W stodole z Redut, gm. Orla zostanie zorganizowana stała ekspozycja, prezentująca wnętrze budynku gospodarskiego z początku XX w. wraz z narzędziami gospodarskimi. Zwiedzający będą mieli możliwość uruchomienia niektórych maszyn np. wialni napędzanej korbą. Ekspozycja ma na celu ukazanie początków mechanizacji rolnictwa. Stodoła ta będzie stanowiła początek nowego sektora prezentujących typ osadnictwa wiejskiego z południowo-wschodniej części województwa podlaskiego.

3. Postawienie stodoły z Czarnej Białostockiej, 1922 r.

Stodoła z Czarnej Białostockiej z 1922r., przekazana do skansenu przez Dyrekcję Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Czarna Białostocka, będzie stanowić część ekspozycji prezentującej zagadnienie wykorzystania lasów na Podlasiu od średniowiecza do połowy XX wieku. Na wystawie zorganizowanej w obiekcie zabytkowym zaprezentowane zostaną narzędzia i urządzenia służące do sadzenia, pielęgnacji, zrywki (wycinki), transportu oraz obróbki drzew i drewna. Przy stodole zostanie zbudowany „majdan”, czyli zakład do przeprowadzania suchej destylacji drewna z piecem terpentyniarskim. W pobliżu „majdanu” zostanie zbudowany schemat „mielerza” – konstrukcji ziemnej do produkcji węgla drzewnego. Układ i elementy majdanu będą wzorowane na obecnie już nieistniejącym „majdanie” we wsi Kopisk w Puszczy Knyszyńskiej. Wystawa w stodole i „majdan” będą otoczone arboretum. Będzie to jedyna w skali kraju wystawa prezentująca kompleksowo przemysł suchej destylacji drewna.

4. Postawienie szkoły z Kalinowa-Solek, połowa XX wieku

Budynek szkoły z połowy XX wieku został przeniesiony do Muzeum z Kalinowa Solek w gminie Kulesze Kościelne. Celem translokowania szkoły była organizacja ekspozycji „Szkoła w pierwszej połowie XX wieku i w latach 50. XX wieku” oraz „Mieszkanie nauczyciela wiejskiego”, a także przygotowanie pomieszczeń na cele edukacyjne. Szkoła z Kalinowa Solek będzie obiektem wielofunkcyjnym: ekspozycyjnym, edukacyjnym, magazynowym oraz biurowym. Budynek będzie w całości podpiwniczony – pomieszczenia będą przeznaczone na cele magazynów zabytków. Do podpiwniczenia będzie prowadziło osobne wejście z zewnątrz. Na parterze znajdą się następujące pomieszczenia: duże sale z ekspozycją przedstawiającą wnętrze szkoły wiejskiej oraz dwie duże sale, w których będą prowadzone zajęcia edukacyjne dotyczące tradycyjnej kultury ludowej na Podlasiu. Na poddaszu będą pomieszczenia ekspozycyjne – „Mieszkanie nauczyciela wiejskiego”.

Całkowita wartość projektu: 2 167 679,15 zł
Wartość dofinansowania z UE: 1 399 988, 29 zł

Więcej informacji o projektach realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020 na stronie internetowej:   mapadotacji.gov.pl.