Kraszanki w skansenie

Aktualności

Kraszanki w skansenie to jedno z najważniejszych wydarzeń cyklicznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Co roku przed Świętami Wielkanocnymi zapraszamy na nie dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych. W tym roku proponujemy uczestnikom między innymi warsztaty pisankarskie oraz zajęcia kulinarne pod hasłem „Wielkanocne smakołyki”.  Wydarzenie trwa od 13 marca do 5 kwietnia 2023 r. więcej

Warsztaty pisankarskie prowadzą edukatorzy z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, którzy sztuki zdobienia jaj metodą batikową nauczyli się od twórczyń ludowych z Lipska. Od nich przejęli tradycyjne wzory i motywy zdobnicze.

Batik to najbardziej znana technika wykonywania pisanek. Polega na nakładaniu wosku na skorupkę jajka i farbowaniu. W okolicach Lipska nad Biebrzą wosk nanosi się na skorupkę jajka patyczkiem z wbitą w jeden koniec szpileczką. Dzięki temu prostemu narzędziu uzyskuje się łezki, z których powstają kompozycje przypominające słońca albo motywy roślinne. Tak ozdobione jajko zanurza się w farbie, później ściera się wosk.

Bez warsztatów pisankarskich trudno sobie wyobrazić „Kraszanki w skansenie”, ale, jak zwykle, nie jest to jedyna atrakcja. Można podziwiać świąteczny wystrój wiejskiej chałupy, dowiedzieć się, co dawniej ludzie wkładali do wielkanocnych koszyków i jakie potrawy musiały koniecznie znaleźć się na stole podczas śniadania w pierwszy dzień świąt.

A skoro już mowa o potrawach – w tym roku podczas „Kraszanek w skansenie” po raz pierwszy uczestnicy wypróbubowują swoje talenty kulinarne. Najpierw dowiadują się, jakie produkty i jakie kuchenne sprzęty są potrzebne do przygotowania baby wielkanocnej. Później własnoręcznie zdobią gotowe babeczki, tak, by świetnie prezentowały się w koszyku ze święconką.

Po zakończeniu zajęć, jeżeli pogoda jest dobra, wszystkich chętnych zapraszamy do zakupu pamiątek oraz wzięcia udziału w ognisku (prowiant we własnym zakresie).

„Kraszanki w skansenie”

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej